cono medular

Kullanım örnekleri

cono medular
medullary cone
icon arrow

medullary

Phonetic: "/məˈdʌləɹi/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Pertaining to, consisting of, or resembling, marrow or medulla


Definition: Relating to the medulla oblongata


Definition: Filled with spongy pith; pithy

icon arrow

cone

Phonetic: "/kəʊn/"

Part Of Speech: noun


Definition: A surface of revolution formed by rotating a segment of a line around another line that intersects the first line.


Definition: A solid of revolution formed by rotating a triangle around one of its altitudes.


Definition: A space formed by taking the direct product of a given space with a closed interval and identifying all of one end to a point.


Definition: Anything shaped like a cone.


Definition: The fruit of a conifer.


Definition: A cone-shaped flower head of various plants, such as banksias and proteas.


Definition: An ice cream cone.


Definition: A traffic cone


Definition: A unit of volume, applied solely to marijuana and only while it is in a smokable state; roughly 1.5 cubic centimetres, depending on use.


Definition: Any of the small cone-shaped structures in the retina.


Definition: The bowl piece on a bong.


Definition: The process of smoking cannabis in a bong.


Definition: A cone-shaped cannabis joint.


Definition: A passenger on a cruise ship (so-called by employees after traffic cones, from the need to navigate around them)


Definition: An object V together with an arrow going from V to each object of a diagram such that for any arrow A in the diagram, the pair of arrows from V which subtend A also commute with it. (Then V can be said to be the cone’s vertex and the diagram which the cone subtends can be said to be its base.)

Example: A cone is an object (the apex) and a natural transformation from a constant functor (whose image is the apex of the cone and its identity morphism) to a diagram functor. Its components are projections from the apex to the objects of the diagram and it has a “naturality triangle” for each morphism in the diagram. (A “naturality triangle” is just a naturality square which is degenerate at its apex side.)


Definition: A shell of the genus Conus, having a conical form.


Definition: A set of formal languages with certain desirable closure properties, in particular those of the regular languages, the context-free languages and the recursively enumerable languages.

icon arrow

cone

Phonetic: "/kəʊn/"

Part Of Speech: verb


Definition: To fashion into the shape of a cone.


Definition: To form a cone shape.


Definition: (frequently followed by "off") To segregate or delineate an area using traffic cones

En İyi Tur-Eng Çevirmen

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!