Graue Zwerghamster

Kullanım örnekleri

Graue Zwerghamster
dwarf hamsters
icon arrow

dwarf

Phonetic: "/dwɔːf/"

Part Of Speech: noun


Definition: Any member of a race of beings from (especially Scandinavian and other Germanic) folklore, usually depicted as having some sort of supernatural powers and being skilled in crafting and metalworking, often as short with long beards, and sometimes as clashing with elves.


Definition: A person of short stature, often one whose limbs are disproportionately small in relation to the body as compared with normal adults, usually as the result of a genetic condition.


Definition: An animal, plant or other thing much smaller than the usual of its sort.

Example: dwarf honeysuckle


Definition: A star of relatively small size.

icon arrow

dwarf

Phonetic: "/dwɔːf/"

Part Of Speech: verb


Definition: To render (much) smaller, turn into a dwarf (version).


Definition: To make appear (much) smaller, puny, tiny.

Example: The newly-built skyscraper dwarfs all older buildings in the downtown skyline.


Definition: To make appear insignificant.

Example: Bach dwarfs all other composers.


Definition: To become (much) smaller.


Definition: To hinder from growing to the natural size; to make or keep small; to stunt.

icon arrow

dwarf

Phonetic: "/dwɔːf/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Miniature.

Example: It is possible to grow the plants as dwarf as one desires.

icon arrow

hamsters

Part Of Speech: noun


Definition: Any of various Old-World rodent species belonging to the subfamily Cricetinae.


Definition: Other rodents of similar appearance, such as the maned hamster or crested hamster, Lophiomys imhausi, mouse-like hamsters of genus Calomyscus, and the white-tailed rat (Mystromys albicaudatus).

En İyi Tur-Eng Çevirmen

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!