batı kültürü

Kullanım örnekleri

batı kültürü
western culture
icon arrow

western

Phonetic: "/ˈwɛstən/"

Part Of Speech: noun


Definition: A film, or some other dramatic work, set in, the historic (c. 1850-1910) American West (west of the Mississippi river) focusing on conflict between whites and Indians, lawmen and outlaws, ranchers and farmers, or industry (railroads, mining) and agriculture.

icon arrow

western

Phonetic: "/ˈwɛstən/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Of, facing, situated in, or related to the west.

Example: the western approaches


Definition: (of a wind) Blowing from the west; westerly.


Definition: Occidental.

icon arrow

culture

Phonetic: "/ˈkʌlt͡ʃə/"

Part Of Speech: noun


Definition: The arts, customs, lifestyles, background, and habits that characterize a particular society or nation.


Definition: The beliefs, values, behaviour and material objects that constitute a people's way of life.


Definition: The conventional conducts and ideologies of a community; the system comprising of the accepted norms and values of a society.


Definition: Any knowledge passed from one generation to the next, not necessarily with respect to human beings.


Definition: Cultivation.


Definition: The process of growing a bacterial or other biological entity in an artificial medium.


Definition: The growth thus produced.

Example: I'm headed to the lab to make sure my cell culture hasn't died.


Definition: A group of bacteria.


Definition: The details on a map that do not represent natural features of the area delineated, such as names and the symbols for towns, roads, meridians, and parallels.


Definition: A recurring assemblage of artifacts from a specific time and place that may constitute the material culture remains of a particular past human society.

icon arrow

culture

Phonetic: "/ˈkʌlt͡ʃə/"

Part Of Speech: verb


Definition: To maintain in an environment suitable for growth (especially of bacteria) (compare cultivate)


Definition: To increase the artistic or scientific interest (in something) (compare cultivate)

En İyi Tur-Eng Çevirmen

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!